а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првичен

првични
Вид збор: Придавка
Ранг: 6174
1. Што е прв по нешто или според нешто, што е почетен.
Англиски: initial
Примери:
првичен резултат
првичен впечаток
2. Што е примарен, главен, најважен.
Англиски: primary
Примери:
првичен услов
првично значење
Изведенки
1. првично прил.
Тој не им се обратил како што првично беше најавено.
2. првичност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК