а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првоодделенец

мн. првоодделенци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 53927
Ученик во прво одделение.
Англиски: first grader
Употреба: Образование
Примери:
Најмногу возбуда ќе има кај првоодделенците, кои го почнуваат нивното деветгодишно патување низ описменувањето и стекнувањето нови знаења.
Изведенки
првоодделенче ср.
мн. првоодделенчиња
хип.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК