а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првородство

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 51647
Привилегија на првородениот син да го наследува имотот на родителите.
Латински: primogenitura Англиски: primogeniture
Употреба: Историја , Правда
Примери:
Право на првородство.