а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

првостепен

првостепениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 5463
1. Што е од прв, највисок степен на важност, што е извонреден, првокласен.
Англиски: first class
2. Што е прв, почетен степен на надлежност, на решавање.
Англиски: first instance
Употреба: Правда
Примери:
Првостепен суд.
Првостепено решение.