а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прдавец

мн. прдавци
Вид збор: Именка, машки род
Птица преселница, живее во ливадите, рамнините во близина на обработливо земјиште.
Латински: Crex crex Англиски: Corncrake
Употреба: Зоологија
Примери:
Во ржта трепети потполошката, во тревата кубе прдавецот.