а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прдешко

Види и: прдло (м.)
мн. прдешковци
Вид збор: Именка, машки род
прдло
Изведенки
прдешка ж.
мн. прдешки