а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прди

прдат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 16129
прдне
Англиски: fart
Употреба: Вулгарно
Примери:
Кој прди ич не смрди, кој пува Бог да чува!
Изведенки
прдење ср.
глаг. им.