а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преамбициозен

преамбициозниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32906
Што е премногу амбициозен, честољубив.
Англиски: overambitious
Примери:
Тие ги наметнуваат преамбициозните „нови пророци“.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК