а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребарувач

мн. пребарувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 42683
Програм што служи за пребарување на информации на интернет.
Англиски: search engine
Употреба: Информатика
Примери:
Најчесто користен пребарувач е гугл.