а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребарува

пребаруваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 5093
1. пребара, бара повторно
Албански: kërkoj përsëri
2. Бара многу, повеќе отколку што треба.
Албански: kërkoj tepër
Примери:
Тој не само што бара туку и пребарува.
3. (се пребарува) се пребара
Албански: kërkoj tepër
Изведенки
пребарување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК