а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребега

пребегаат; пребегал; пребеган
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14880
Побегне од едно место на друго или од една страна на друга.
Англиски: escape
Примери:
Тој пребега во странство.
Тие пребегаа преку граница.
Изведенки
пребегува несв.
пребегуваат