а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребегне

пребегнат; пребегни, пребегнете; пребегнав, пребегнаа; пребегнал; пребегнат; (ќе) пребегнев, (ќе) пребегнеа; (ќе) пребегнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14905
пребега
Англиски: escape
Примери:
Пребегна кај непријателот.
Изведенки
1. пребегнува несв.
пребегнуваат
2. пребегнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК