а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребере

преберат; пребри, преберете; пребрав, пребраа; пребрал; пребран; (ќе) преберев, (ќе) пребереа; (ќе) преберел; преберен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55903
1. Собере и последното од тоа што го има, од тоа што е за собирање.
Англиски: select Албански: mbledh të gjitha
Примери:
Го пребравме тутунот.
Пребраа се што имаше по полето.
2. Преживее нешто мачно, болно страшно.
Англиски: experience Албански: përjetoj
Примери:
Таа ноќ пребрав голем страв.
Изрази
Му го пребра гајлето - престане да се грижи за некого или за нешто.