а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребие

пребијат; пребиј, пребијте; пребив, пребија; пребил; (ќе) пребиев, (ќе) пребиеја; (ќе) пребиел; пребиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44313
1. претепа
Англиски: beat up Албански: rrah
Примери:
Ноќеска некој го фатил и го пребил.
2. Скрши на две или повеќе места.
Англиски: break Албански: thej
Примери:
Тие му ја пребија раката.
3. За светлина, зрак - прекрши.
Англиски: break through Албански: thej
Примери:
Ова ќе ги пребие зраците.
4. Израмни, покрие долгови со побарувања преку финансиска или друга операција.
Англиски: break even Албански: rentabilitet
Употреба: Економија
Примери:
Не знаеше како да ги пребие трошоците.
Изведенки
1. пребива несв.
пребиваат
2. пребивање ср.
глаг. им.