а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребира

пребираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 13005
1. Избира, пробира, прави избор.
Англиски: select Албански: zgjedh, selektoj
Примери:
Таа ги пребираше крушите веќе половина час.
Момчето многу ги пребираше девојките.
Детето секогаш ја пребираше храната.
2. Пребарува, растура правејќи избор.
Англиски: search Албански: kërkoj, bëj seleksionim
Примери:
Пребира суво грозје од колач.
Жената пребираше по јаболката.
Тој пребираше по кутијата.
Изведенки
пребирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК