а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребледи

пребледат; пребледев, пребледе, пребледеа; пребледел; пребледне; пребледна; пребледен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8852
Стане многу блед.
Англиски: pale
Примери:
Пребледев од страв.
Пребледе од неговите зборови.
Изведенки
1. пребледува несв.
пребледуваат
2. пребледување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК