а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребледнее

пребледнеат; пребледнеј, пребледнејте; пребледнеав, пребледнеаја; пребледнеал; пребледнеан; пребледнеев, пребледнееја; пребледнеел; пребледнеел
Вид збор: Глагол, свршен
пребледи
Англиски: pale
Изведенки
1. пребледнува несв.
пребледнуваат
2. пребледнување ср.
глаг. им.