а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребликне

пребликнат, пребликна, пребликнаа, пребликнал, пребликнеше, пребликнеа, пребликнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23420
1. За течност - прелее преку висината на садот.
Англиски: overflow Албански: derdh, teptis
Примери:
Не турај повеќе - да не пребликне.
2. (ми, ти, му...бликне) Избие нешто силно.
Англиски: overflow Албански: gufon
Примери:
Од очите му пребликнаа солзи.
Срцето му пребликна од среќа.
3. (ми, ти, му...бликне) Не може да се воздржи, да истрпи.
Англиски: overflow Албански: gufon
Примери:
Ми пребликна веќе, и се му изнареков.
Изведенки
1. пребликнува несв.
пребликнуваат
2. пребликнување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК