а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребои

пребојат; пребој, пребојте; пребоив, пребоија; пребоил; пребоен; (ќе) пребоев, (ќе) пребоеја; (ќе) пребоел
Вид збор: Глагол, свршен
Обои повторно, уште еднаш.
Англиски: repaint
Примери:
Ја пребои оградата.
Изведенки
1. пребојува несв.
пребојуваат
2. пребојување ср.
глаг. им.