а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преболи

преболат; преболи, преболете; преболев, преболеа; преболел; преболен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15774
1. оздрави, заздрави, закрепне
Англиски: heal Албански: shëroj
Примери:
Откако преболел, му се вратил на стариот живот.
2. Победи болест, поднесе, издржи болка.
Албански: shërohem, tejkaloj
Примери:
Ја преболе болката поради разводот.
Го преболе тифусот.
3. Прежали, заборави некого или нешто.
Албански: ngushëlloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа никогаш не го преболе својот син.
4. (само во 3. л.) Престане да боли.
Англиски: stop hurting Албански: shërohem, kapërcej
Примери:
Раната ќе боли и ќе преболи.
Изведенки
1. преболува несв.
преболуваат
2. преболување ср.
глаг. им.