а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребојадиса

пребојадисаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48839
Бојадиса повторно, уште еднаш.
Англиски: repaint
Примери:
Ја пребојадиса сета волна.
Изведенки
1. пребојадисува несв.
пребојадисуваат
2. пребојадисување ср.
глаг. им.