а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребој

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 55346
Крупно мелено брашно што се користи за исхрана на добитокот.
Албански: krunde
Употреба: Земјоделство , Гастрономија
Примери:
Донесе една вреќа брашно и една вреќа пребој.