а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребрише

пребришат; пребриши, пребришете; пребришав, пребришаа; пребришал; пребришан; (ќе) пребришев, (ќе) пребришеа; (ќе) пребришел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Избрише, исчисти со бришење.
Англиски: clean up Албански: pastroj, fshij
Примери:
Пребриши ги книгите на бирото.
2. Избрише повторно, уште еднаш.
Албански: fshij përsëri
Примери:
Таа ја пребриша масата по вторпат.
Изведенки
1. пребришува несв.
пребришуваат
2. пребришување ср.
глаг. им.