а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преброди

пребродат; пребродам; пребодил; преброден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17227
1. Преминува преку вода (со помош на пловен објект).
Англиски: ferry over Албански: kaloj lumin me mjet lundrues
Употреба: Транспорт
Примери:
Тие го пребродија заливот.
Децата ја пребродија реката.
2. Надвие, победи нешто.
Англиски: overcome Албански: kapërcej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пациентот добро ја преброди операцијата.
Таа ги преброди сите тешкотии.
Ние тешко ја пребродивме зимата.
Изведенки
1. пребродува несв.
пребродуваат
2. пребродување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК