а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преброди

пребродат; пребродам; пребодил; преброден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17417
1. Преминува преку вода (со помош на пловен објект).
Англиски: ferry over Албански: kaloj lumin me mjet lundrues
Употреба: Транспорт
Примери:
Тие го пребродија заливот.
Децата ја пребродија реката.
2. Надвие, победи нешто.
Англиски: overcome Албански: kapërcej
Употреба: Преносно значење
Примери:
Пациентот добро ја преброди операцијата.
Таа ги преброди сите тешкотии.
Ние тешко ја пребродивме зимата.
Изведенки
1. пребродува несв.
пребродуваат
2. пребродување ср.
глаг. им.