а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребукиран

пребукирани
Вид збор: Придавка
Ранг: 51613
1. Што е одново букиран, одново резервиран.
Англиски: rebooked
Употреба: Туризам
Примери:
Пребукиран аранжман.
2. Што е премногу букиран, што нема повеќе место за букирање.
Англиски: overbooked
Употреба: Туризам
Примери:
Пребукиран хотел.
Пребукиран лет.
Изведенки
пребукираност ж.