а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пребукира

пребукираат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Промени букирање, букира одново.
Англиски: re-book Албански: ndryshoj rezervimin
Употреба: Туризам
Примери:
Го пребукирав летот.
2. Букира премногу.
Англиски: overbook Албански: rezervoj tepër
Употреба: Туризам
Примери:
Пребукиран хотел.
Летовите се пребукирани.