а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превагне

превагнат
Вид збор: Глагол, свршен
Натежне на вагата на една или друга страна.
Англиски: tip over
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Изјавата превагна кон тоа дека истрагата ќе ја водат други лица.
Изведенки
превагнува несв.
превагнуваат