а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преваленција

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
предоминација, надмоќ, претежност
Англиски: prevalence
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Преваленција на глупоста и лошиот вкус.
Преваленцијата на интелектуалната попреченост е видлива.
Изведенки
превалентен прид.
превалентниот