а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превали

превалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22769
1. Искачи, премине преку превал.
Англиски: surmount
Примери:
Го превали врвот.
2. Помине повеќе од половина пат приближувајќи се до крајот.
Англиски: surpass
Примери:
Веќе превали пладне.
Изведенки
1. превалува несв.
превалуваат
2. превалување ср.
глаг. им.