а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превалка

превалкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стави нешто во нешто, превртувајќи го, за да се нафати од тоа што е ставено.
Англиски: roll
Примери:
Рибата ја превалка во брашно пред пржењето.
Колачињата ги превалка во шеќер.
2. истркала
Англиски: roll
Изведенки
1. превалкува несв.
превалкуваат
Пример: Почнаа да се превалкуваат едно преку друго по ледината удирајќи се каде да стигнат.
2. превалкување ср.
глаг. им.