а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превал

мн. превали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19886
Ниско место меѓу две височини или ридови низ кое поминува пат.
Албански: gatë mali
Употреба: Географија
Примери:
Се искачивме до превалот.
Изведенки
превалец м.
мн. превалци
Пример: Планински превалец.