а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превара

мн. превари
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 24113
измама
Англиски: swindle
Употреба: Архаизам
Примери:
На превара му ги зел парите.
Варди се да не ти стори некоја превара.