а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превареница

мн. превареници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41294
Јака ракија добиена со преварување, препечување.
Албански: lloj rakie
Употреба: Гастрономија
Примери:
Купи едно шише превареница.
Изведенки
препеченица ж.
мн. препеченици