а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превароса

преваросаат
Вид збор: Глагол, свршен
Вароса повторно, уште еднаш.
Примери:
Ја превароса куќата.
Изведенки
1. преваросува несв.
преваросуваат
2. преваросување ср.
глаг. им.