а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превар

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Во составот: на превар - скратен пат за да се стигне некаде набрзо.
Англиски: short cut
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тргнал на превар и стригнал пред нив.