а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преведница

мн. преведници
Вид збор: Именка, женски род
Документ со кој се испишува дете од едно и се запишува во друго училиште.
Англиски: transfer certificate
Употреба: Образование
Примери:
преведница за четврто одделение