а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

преведувач

мн. преведувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4277
Тој што преведува, што врши превод од еден на друг јазик.
Англиски: translator
Примери:
Стручен преведувач од англиски јазик.
Изведенки
1. преведувачка ж.
мн. преведувачки
2. преведувачки прид.
преведувачка
Пример: преведувачка дејност