а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превее

превеат; превеј, превејте; превеав, превеаја; превеал; превеан; (ќе) превеев, (ќе) превееја; (ќе) превеел; превеен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извее одново, повторно.
Албански: shoshit, hedh përsëri
Примери:
Го превеаја житото да не остане ни зрно плевел.
2. За ветар, за снег - престане да вее.
Албански: ndal të rresh, të fryj
Примери:
Снегот вееше, вееше и на крајот превеа.
Силниот ветар постепено се смири, превеа.
Изведенки
1. превева несв.
превеваат
2. превевање ср.
глаг. им.
3. превејува несв.
превејуваат
4. превејување ср.
глаг. им.