а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превежба

превежбаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извежба повторно, уште еднаш.
Англиски: exercise Албански: ushtroj përsëri
Употреба: Разговорно
Примери:
Да го превежбаме последниот дел од концертот.
2. (се превежба) Претера со вежбање.
Албански: ushtroj tepër
Примери:
Денеска се превежбав, ми треба одмор.