а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превезе

превезат; превези, превезете; превезов, превезоа; превезол, превезле; превезев, превезеа; превезел; превезен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18500
1. Превезе некого или нешто од едно место на друго со помош на превозно средство.
Англиски: transport Албански: transportoj
Употреба: Транспорт
2. Извезе повторно, уште еднаш.
Англиски: embroider Албански: qëndis përsëri
Примери:
Ја превезе целата шара на чаршафот.
Изведенки
1. превезува несв.
превезуваат
2. превезување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК