а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превене

превенат; превени, превенете; превенав, превенаа; превенал; превенат; превенев, превенеа; превенел
Вид збор: Глагол, свршен
придреме, прилегне
Англиски: doze
Употреба: Преносно значење
Примери:
Превенал малку додека ги чекал да дојдат.
Изведенки
превенува несв.
превенуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК