а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превентивен

превентивниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22568
Што овозможува превентива, што служи за превентива од нешто.
Англиски: preventive
Примери:
Превентивна заштита.
Превентивни мерки.
Изрази
Превентивна медицина - гранка од медицината што се занимава со преземање мерки за спречување на болести.