а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превенција

мн. превенции
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 23108
Претходна, навремена заштита за спречување на нешто лошо, непожелно (болест, кривично дело), преземања на мерки за заштита од нешто.
Англиски: prevention Албански: parandalim
Примери:
Превенција од криминал.
Превеција од болести.