а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превери

преверат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Натера некого да промени вера.
Англиски: convert Албански: konvertoj
Употреба: Религија
Примери:
Никој не може да ме превери.
2. Прекши верност, даден збор.
Албански: thej besnikërin
Примери:
Превери се што беше рекол дотогаш.
Изведенки
1. преверува несв.
преверуваат
2. преверување ср.
глаг. им.