а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превивка

мн. превивки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 20048
Нешто што служи за превивање, за завиткување.
Англиски: bandage
Примери:
Погледна кон туѓинецот со превивка преку раката.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК