а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превиди

превидат, превидете, превидов, превидоа, (ќе) превидев, (ќе) превидеа, (ќе) превидел, превиден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19559
Направи превид, не забележи, недогледа, пропушти грешка.
Англиски: overlook
Примери:
Во планирањето тие превидоа неколку работи.
Судијата превиде пенал пред крајот на првото полувреме на натпреварот.
Изведенки
1. превидува несв.
превидуваат
2. превидување ср.
мн. превидувања
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК