а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превид

мн. превиди
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 25799
Тоа што се превидело, што не е забележано; несогледување.
Англиски: mistake Албански: moskuptim
Примери:
Противникот во шаховскиот меч направи груб превид.
Во извештајот има неколку превиди.