а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превирање

мн. превирања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17571
превира
Англиски: unrest
Примери:
Секогаш е така кога во соседството се случуваат превирања.
Социјални превирања.
Револуционерни превирања.