а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

превитка

превиткаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17663
1. превие
Англиски: bend Албански: mbështjell
Примери:
Го превитка коленото играјќи фудбал.
Ја превитка хартијата и почна да пишува.
2. (се превитка) се превие
Англиски: twist Албански: krrus
Примери:
Се превитка од болка.
Се превитка од смеа.
3. (се превитка) се подгрбави
Англиски: bend Албански: krussem
Примери:
Се превиткал како да е стогодишен старец.
Изведенки
1. превиткува несв.
(се) превиткуваат
2. превиткување ср.
мн. превиткувања